BUSLODZ - ŁÓDZKIE AUTOBUSY. Strona Przemysława Bakaja
Dziś jest 23.11.2024            
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:46) in /licznik.php on line 27
Odwiedzin od 17.10.2006r.: ERR            Strona istnieje od: 29.10.2005r.             Ostatnia aktualizacja: 07.02.2010
IKARUS 250.53 W MPK ŁÓDŹ
Pierwszym Ikarusem serii 200 w łódzkim MPK był Ikarus 250.53 z 1979 roku. Ikarus 250.53 #260 [-], ??.??.????r., ?. Foto: Zbiory Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Łódź Sp. z o.o. (c)
Ikarus 250.53 #260 [-], ??.??.????r., ?. Foto: Zbiory Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Łódź Sp. z o.o. ©

    Wszyscy, którzy dotąd sądzili, że początek Ikarusów serii 200 w Łodzi nastąpił w 1980 roku po pierwszej dostawie Ikarusów 280.26 byli w wielkim błędzie. Początek nastąpił rok wcześniej wraz z zakupem turystycznego Ikarusa 250.53, którego wpisano na stan Ośrodka Szkolenia Kadr 31 października 1979 roku.

    Autobus o numerze podwozia 227471 wyprodukowany w 1979 roku różnił się nieco od znanych obecnie Ikarusów 250. Na prawej burcie posiadał cztery długie okna zamiast pięciu krótszych, a oboje drzwi otwierane były ręcznie za pomocą klamki. Oprócz tego wóz posiadał starego typu napis producenta na masce - napis IKARUS pisany wielkimi literami, w którym każda litera przymocowana była osobno. Jest to jedyny jak dotąd znany łódzki Ikarus oznaczony tym typem napisu. Także atrapa jaką miał Ikarus 250 nie pojawiła się w żadnym późniejszym łódzkim Ikarusie. Był to jedyny wóz z czteroma reflektorami. Poza tym autobus nie posiadał wydzielonej kabiny kierowcy. W częsci pasażerskiej posiadał fotele lotnicze, dzięki którym na ówczesne czasy był bardzo komfortowy i nowoczesny.

    Niestety nie wiadomo jak długo eksploatowano turystycznego Ikarusa, czy od razu go skasowano, czy po wycofaniu z MPK został sprzedany i służył gdzieś jeszcze. Nie są znane także jego barwy, gdyż zachowało się po nim tylko jedno czarno-białe zdjęcie. Można się domyślać, że środkowa część burt i zderzaki najprawdopodobniej były w kolorze białym. Najłatwiej byłoby stwierdzić, że wóz posiadał czerwono-biało-czerwone malowanie, gdyż było ono jednym z najpopularniejszych (obok czerwono-białego) malowaniem dla tego typu Ikarusów, jednak na zdjęciu da się zauważyć, że górna część autobusu była odmiennego koloru lub odcienia w stosunku do dolnej części autobusu, co może oznaczać zupełnie inną kolorystykę.

    Wiadomo natomiast, że opisywany Ikarus posiadał zupełnie odmienne oznakowanie przewoźnika niż wozy liniowe. Jak można zobaczyć na zdjęciu, na prawej burcie autobusu umieszczono napis Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi. Posłużono się pełną nazwą, a nie skrótami jak w wozach liniowych i zastosowano odmienną czcionkę. Co do lewej burty wozu można się domyślać, że było podobnie, choć nie jest wykluczone, że tam napisów nie było.

    Jako, że Ikarus 250.53 pojawił się w Łodzi w 1979 roku, to w przyszłym - 2009 - roku będzie 30-ta rocznica pojawienia się Ikarusów serii 200 w Łodzi. Mimo to pewnie nie będzie ona obchodzona zbyt hucznie, gdyż w zasadzie owy Ikarus był tylko epizodem, bo z racji swojego przeznaczenia nie uczestniczył w ruchu liniowym i należy go traktować jedynie jako ciekawostkę. Liczymy jednak, że za dwa lata - w 2010r. - uczcimy z wielką pompą 30-lecie Ikarusa 280 w naszym mieście. Może uda się do tego czasu odrestaurować Ikarusa 280.26 (obecny numer 3096''), który został zachowany na historyczny i stacjonuje w Muzeum Komunikacji Miejskiej w Łodzi przy ulicy Wierzbowej 51.

Dziękujemy Wojtkowi Dębskiemu za udostępnienie zdjęcia oraz Muzeum Komunikacji Miejskiej za zgodę na jego publikację.

Wykorzystywanie jakiejkolwiek zawartości serwisu BUSLODZ bez zgody autorów ZABRONIONE!
(Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83)
Interesujesz się tramwajami? Odwiedź koniecznie serwis:
Odwiedź stronę Tomasza Głaza i Przemysława Bakaja - TRAMLODZ-Łódzkie Tramwaje
BUSLODZ - Łódzkie Autobusy        Copyright by Przemysław Bakaj & Tomasz Głaz © 2005-2009
Niekomercyjny i apolityczny serwis o autobusach tworzony z pasją przez miłośników autobusów